Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
RODZAJE RELEASÓW
Autor Wiadomość
roberto92r Offline
Administrator

Ilość postów: 2
Dołączył: 03-05-2020
Reputacja: 0
Post: #1
RODZAJE RELEASÓW
CAM - Film został nagrany w kinie, najczęściej za pomocą kamery cyfrowej. Dźwięk zarejestrowany za pomocą wbudowanego w kamerę mikrofonu. Obraz często nagrywany pod pewnym kątem, charakteryzuje się drganiami, mruganiem (stopień mrugania jest różny w zależności od kamery oraz projektora), słabym kontrastem w ciemnych i bardzo jasnych scenach. Na obrazie mogą pojawiać się przechodzące osoby (widownia) oraz ich reakcje na film (śmiech, gwizdy itd.).


Telesync (TS) - Film nagrany w kinie także za pomocą kamery. Dźwięk został liniowo zarejestrowany z gniazdka na słuchawki lub poprzez podłączenie do kinowego systemu audio (eliminuje to zakłócenia pochodzące z otoczenia, ale pomimo tego dźwięk bardzo często charakteryzuje się trzaskami, szumem itd.).


Workprint - Wersja robocza filmu, która wyciekła ze studia nagraniowego. Taka kopia filmu charakteryzuje się bardzo różną jakością obrazu. Film może znacznie odbiegać od wersji ostatecznej (brak efektów specjalnych, brak pełnego udźwiękowienia itd.). Zazwyczaj taki release oznaczony jest przez nazwę wytwórni oraz licznik.


VHSrip - Rip ze sklepowej kasety VHS. Dotyczą one najczęściej starszych filmów, koncertów czy też filmów XXX. Jakość takiej kopie jest uzależniona od sprzętu, na którym był on robiony oraz kasety VHS.


Telecine (TC) - Kopia filmu zarejestrowana z taśmy filmowej przeznaczonej do wyświetlenia w kinie. Obraz w takiej wersji filmu charakteryzuje się wieloma wadami taśmy filmowej (kurz, zadrapania, nieprawidłowym nasyceniem barw). Dźwięk bardzo często pochodzi z cyfrowych nośników przeznaczonych dla kin - dzięki czemu jego jakość może być bardzo wysoka. Sprzęt do tworzenia takich kopii jest bardzo drogi dlatego też, releasy TC są dość rzadkie.


TVRip, HDTVRip, PDTVRip, DVBRip - Źródłem takiej kopii jest obraz telewizyjny, najczęściej przechwycony strumień MPEG2 telewizji cyfrowej. Jakość zbliżona do DVD (mniejszy bitrate, minimalnie słabsza ostrość, dźwięk niekoniecznie przestrzenny).


VHSScreener - Rip z kasety VHS promującej film. Kopie takie są przykładowo rozsyłane do dziennikarzy, sklepów, wypożyczalni. Taka wersja filmu może charakteryzować się napisami na temat legalności i zakazu dystrybucji oglądanego obrazu, czarno-białymi wstawkami, a niekiedy licznikiem. Stosunek boków w screenerach najczęściej wynosi 4:3 (obraz pełnoekranowy).


DVDScreener - Rip z płyty DVD promującej film. Kopie takie są przykładowo rozsyłane do dziennikarzy, sklepów, wypożyczalni. Obraz najczęściej nie odbiega zbyt mocno od tego, co można zobaczyć w wersji DVDRip. Taka wersja filmu może charakteryzować się napisami na temat legalności i zakazu dystrybucji oglądanego obrazu, czarno-białymi wstawkami, a niekiedy licznikiem.


R5 - Format R5 to oficjalne DVD pochodzące z regionu 5 (obejmuje ono między innymi Półwysep Indyjski, Afrykę, Koreę Północną). Releasy opatrzone symbolem R5 są bezpośrednią kopią wykonaną z maszyny Telecine. Dźwięk w takiej wersji filmu najczęściej pochodzi z wcześniej wydanego już releasu.


DVDRip - Rip ze sklepowej płyty DVD. Najlepsza możliwa jakość zarówno obrazu jak i dźwięku (o ile podczas ripowania płyty nie popełniono żadnego błędu). Filmy kopiowane z płyt DVD-9.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-08-2020 05:59 PM przez roberto92r.)
12-08-2020 05:58 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do: