MENU

KATEGORIE

TOPLISTA

Torrent: ODRAZA - RZECZOM (2020) [WMA] [FALLEN ANGEL]
ODRAZA - RZECZOM (2020) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Dodał: umezrorv
Data: 18-10-2020
Rozmiar: 389.41 MB
Seed: 1
Peer: 0
Pobierz torrent

  • *
Głosów: 0
Kategoria: MUZYKA -> ZAGRANICZNA
Zaakceptował: nie wymagał akceptacji
Liczba pobrań: 0
Liczba komentarzy: 0
Ostatnia aktualizacja: 0000-00-00 00:00:00
OPIS:
...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...FASZYZM TO NIE PATRIOTYZM...
Przyznam, że na Odrazie postawiłem już w sumie kreskę i nie wierzyłem, że kapela coś jeszcze wyda. Myliłem się jednak bardzo, bo w maju roku 2020 ukazał się album „Rzeczom”. Którym to udowodnili, że pogłoski o śmierci są przesadzone.

Ba. Udowodnili, że są w stanie nagrać tak samo dobry, o ile nie lepszy, krążek jak w przypadku „Esperalem Tkane”. Odkąd wpadła mi w łapy to przypada na nią przynajmniej jeden odsłuch dziennie. Bo „Rzeczom” wciąga. Bardzo. Ten album zasadniczo utrzymany jest w stylu znanym z debiutu, ale wydaje mi się równocześnie, że zespół go rozwija, dodaje nowe elementy.

Zimny, brudny, uliczny black metal – którego zresztą ten duet był w moim odczuciu prekursorem na tej płycie jest po prostu jeszcze bardziej wyeksponowany. Koncept tego zespołu po prostu do mnie trafia. Teksty o nocnych eskapadach w poszukiwaniu wódki i kurew lub jednego i drugiego połączone z muzyką, która doskonale oddaje klimat tej muzyki. Równocześnie porównując ten album do debiutu można usłyszeć rozwój środków wykorzystanych przez Stawrogina jako wokalistę, a także przez zespół na płaszczyźnie samych kompozycji. Posłuchajcie „Najkrótszej z Wieczności”, będziecie wiedzieli o co mi chodzi. Albo „Rzeczom” – długą, złożoną kompozycję pełną zwrotów akcji, która wciąga słuchacza, sprawia że słucha jej w skupieniu.

Albo jakiś popierdolony pijacki walczyk w „…twoją rzecz też” – jest to z jednej strony dość odważny numer, bo łatwo było się w nim oprzeć o kicz, ale Odraza wyszła z tej próby obronną ręką. Czuć tu po prostu ponurą zabawę konwencją. I cała „Rzeczom” jest właśnie taka – równocześnie ze wszystkich polskich zespołów kojarzonych w jakiś sposób ze sobą (mam tu na myśli Gruzję, Wędrowcy – Tułacze – Zbiegi, Biesy...) Odraza jest najbardziej wierna black metalowemu kanonowi. I mnie to odpowiada, szczególnie że dzięki drugiej płycie potwierdzili swoją klasę.

Jedyną zagwozdkę mam z oceną. Wciąż jeszcze nie wiem, czy „Rzeczom” jest lepsze od „Esperalem Tkane” czy nie. Na dziś skłaniam się, że tak. Może za jakiś czas zmienię zdanie, ale w momencie gdy czytacie te słowa, jestem zdecydowany dać tej kapeli maksimum punktów.

Ocena: 10/10 (Oracle)Chyba mało kto spodziewał się tego krążka. Wiele wskazywało na to, że Odraza była jednorazowym strzałem i Esperalem Tkane (nie licząc post scriptum w postaci live albumu Kir) powtórki się nie doczeka. Wydawało się to dość sensowne. Zespół sieknął znienacka, skutecznie zdzielił w pysk fanów polskiego bm i – wykluczając swój powrót – mógłby na stałe zachować stworzony z powodzeniem pierwiastek wyjątkowości.

Nie będę udawał, że dowiedziawszy się o planach wydania Rzeczom, nie miałem o ten album obaw. O ile Esperalem Tkane w chwili swojej premiery był pozycją w miarę zaskakującą i (jak na polskie warunki) oryginalną, ukryć nie sposób, że od dnia jego wydania sporo się zmieniło. Świat poszedł naprzód, pojawiły się komputery i samoloty, a poletko niegdyś dumnie określane przymiotnikami dekadencki, miejski, i post-ępowy przeorane zostało skutecznie przez wszelkiej maści Biesy, Totenmessy (które były w zasadzie inkarnacją Odrazy), Gorycze, Gruzje i innych Wędrowców~Tułaczy~Zbiegów.

Dlatego też zastanawiałem się, czy w ramach Odrazy Priest i Stawrogin nie spróbują przypadkiem jeszcze bardziej przeskoczyć dotychczasowej poprzeczki, zaliczając przy okazji spektakularnej wywrotki. Z jednej strony wydanie powtórki z Esperalem Tkane, mogło okazać się niczym innym jak użyciem dawno zgranej kraty, z drugiej szukanie na siłę „nowych” form wyrazu groziło obraniem prostej drogi do autoparodii.

Co ciekawe, muzycy wybrali trzecią ścieżkę, która w przypadku Rzeczom polega na zrobieniu kroku w tył. Album (choć tekstowo wciąż utrzymany w oparach alkoholu i dusznej oraz męczącej podróży po nocnych krakowskich zaułkach, kamienicach, suterenach, dworcach i zajezdniach, odbywanych w towarzystwie rozterek egzystencjalnych) jest znacznie bardziej „rasowy”, bezpośredni i czysto black metalowy niż to, czego po Odrazie (i innych stawroginowych dokonaniach ostatnich lat) można było się spodziewać.

Wprawdzie nie brakuje tu wciąż wycieczek w stronę muzycznej awangardy (miłosne opowieści zamroczonego kataryniarza w …twoją Rzecz Też, nowofalowa Długa 24) jednak spoiwem, elementem dominującym i horyzontem, którego muzycy nie tracą z oczu, jest regularny, podszyty dodatkowo groovem oraz nastawieniem na szybkie tempa i klasyczne riffy black metal (W Godzinie Wilka, Świt Opowiadaczy, Młot na Małe Miasta, Bempo). Poza tym pozostały na Rzeczom wyraźne ukłony w stronę francuskiej sceny bm (Schadenfruede, Rzeczom), czy szwedzkiego Shining (Najkrótsza z Wieczności) oraz śmiałe, zaskakująco przystępne, instrumentalne Ja Nie Stąd (korespondujące ze znaną z debiutu Tam, gdzie nas nie spotkamy).

Jestem pozytywnie zaskoczony i zadowolony z drogi, jaką poszła na Rzeczom Odraza. Choć prawdopodobnie nie narobi już takiego szumu, jaki zdołała stworzyć w momencie wydania debiutu, moim jednak zdaniem – dzięki świadomej z tego rezygnacji – obroniła się z powodzeniem.

Synu1. Schadenfreude 4:18
2. Rzeczom 5:21
3. W Godzinie Wilka 4:50
4. ... Twoją Rzecz Też 5:43
5. Długa 24 2:06
6. Świt Opowiadaczy 6:01
7. Młot Na Małe Miasta 5:41
8. Najkrótsza Z Wieczności 5:06
9. Bempo 6:29
10. Ja Nie Stąd 8:01https://www.youtube.com/watch?v=YNrXvEVq5qI!!!INITIAL SEEDING. SEED 14:30-22:00.
POLECAM!!!

START WIECZOREM... 100% Antifascist
DETALE TORRENTA:[ Pokaż/Ukryj ]

Podobne pliki
ODRAZA - RZECZOM (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
ODRAZA - RZECZOM (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
IRON ANGEL - EMERALD EYES (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
IRON ANGEL - EMERALD EYES (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
MIKROMUSIC - KRAKSA (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
MIKROMUSIC - KRAKSA (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
DEPHOSPHORUS - SUBLIMATION (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
DEPHOSPHORUS - SUBLIMATION (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
OVER THE VOIDS - HADAL (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
OVER THE VOIDS - HADAL (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
GAZPACHO - FIREWORKER (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
GAZPACHO - FIREWORKER (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
LEPROPHILIAC - NECROSIS (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
LEPROPHILIAC - NECROSIS (2020) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
OVER THE VOIDS - HADAL (2020) [WMA] [FALLEN ANGEL]
OVER THE VOIDS - HADAL (2020) [WMA] [FALLEN ANGEL]

Komentarze

Brak komentarzy

Zaloguj się aby skomentować