MENU

KATEGORIE

TOPLISTA

Torrent: TADEUSZ SUDNIK & HIS FRIENDS IN ART - TADEUSZ SUDNIK & HIS FRIENDS IN ART (2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
TADEUSZ SUDNIK & HIS FRIENDS IN ART - TADEUSZ SUDNIK & HIS FRIENDS IN ART (2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
Dodał: umezrorv
Data: 03-05-2021
Rozmiar: 334.59 MB
Seed: 1
Peer: 0
Pobierz torrent

  • *
Głosów: 0
Kategoria: MUZYKA -> ZAGRANICZNA
Zaakceptował: nie wymagał akceptacji
Liczba pobrań: 1
Liczba komentarzy: 0
Ostatnia aktualizacja: 0000-00-00 00:00:00
OPIS:
...SIŁA I PIĘKNO MUZYKI TKWIĄ W JEJ RÓŻNORODNOŚCI...


Tadeusz Sudnik, legenda polskiej elektroniki, powraca z płytą niezwykłą. Prócz magika instrumentów elektronicznych można na niej usłyszeć plejadę znakomitych artystów pochodzących z najróżniejszych światów muzycznych. Album "Tadeusz Sudnik & His Friends In Art" współtworzą: Tomasz Stańko, Paweł Prochnowski, Adam Pierończyk, Alek Korecki, Tomasz Duda, Jan Pęczak, Andrzej Stolarz, India Czajkowska, Andrzej Mitan i Mamadou Diouf (tylko winyl).

Materiał zaprezentowany na albumie pomimo swojej różnorodności jest niezwykle spójny. Przestrzenne międzygalaktyczne plamy syntezatorowe przegryzają się z jednostajnym mechanicznym groovem ubarwianym na wszelakie sposoby - od zwiewnych partii trąbki Tomasza Stańko, przez tajemnicze saksofonowe ornamenty Adama Pierończyka, spogłosowane interwencje Aleksandra Koreckiego, pełne dysonansów partie gitarowe Andrzeja Stolarza, aż po tajemnicze dźwięki klawiszowe Indii Czajkowskiej.
Każda kompozycja mieni się odmiennym blaskiem, każdy gość odciska na niej swoje indywidualne piętno, ale to własnie kosmiczny puls generowany przez głównego konstruktora tej płyty spaja wszystko w jedną całość.


Tomasz Stańko o Tadeuszu Sudniku, z którym w latach 80. tworzył niezapomnianą grupę Frenic w swojej, skądinąd rewelacyjnej, autobiografii „Desperado” powiedział tak: „Majsterkowicz. O! To jest najlepsze określenie. Klasyczny majsterkowicz. Gdzieś ma jakąś taśmę, gdzieś coś przesterowane, tu się coś pali, tam się kręci. Wszystko rozgrzebane. Biblioteki dźwięków. Teraz ma studio w domu. Nic nie jest skończone”.

Otóż nareszcie coś się jednak udało skończyć, a tytuł tego przekrojowego albumu doskonale definiuje jego zawartość: „Tadeusz Sudnik & His Friends In Art”. Większość nagrań pochodzi z pierwszej połowy pierwszej dekady XXI wieku; jedynie otwierająca zestaw Euforila jest dużo starsza (rok 1986, czasy Frenic).

To muzyka żywiołowa i przystępna; podkłady (młodsi słuchacze powiedzą: „bity”) generowane przez Sudnika cee kojąca motoryczność, a improwizowane partie jego gości-przyjaciół to naturalne dopełnienie „kosmicznego”, z lekka archaicznego ambientu. Archaicznego, bo, mam wrażenie, jeśli chodzi o stylistykę Sudnik niespecjalnie przejmuje się modami i współczesnością. Najstarsze i najmłodsze nagrania dzielą tu dwie dekady, co kompletnie nie ma znaczenia. To jest zawsze ten sam arsenał analogowych urządzeń do generowania faktur, sprzężeń, wybuchów, mniej lub bardziej rytmicznych trzasków; są też, mimo wszystko, komputery, która umożliwiają (lub tylko ułatwiają, bo pamiętajmy – były czasy, gdy Sudnik świetnie radził sobie bez domeny cyfrowej) magazynowanie i wykorzystywanie interesujących fragmentów dźwiękowej rzeczywistości.

Euforila to kwintesencja Sudnikowego muzykowania, sprowadzającego się do tworzenia klimatycznego tła dla improwizującego solisty. Trudno te utwory nazwać kompozycjami z wyjściową linią melodyczną, określoną harmonią, zamierzoną z góry formą – to raczej efekt działania typu „pograjmy-i-zobaczymy-co-z-tego-wyjdzie”. Najczęściej to abstrakcyjne fenomeny dźwiękowe z dodanymi rytmami, pętlami i rozbudowanymi samplami. Przy zachowaniu stylistycznej jednorodności otrzymujemy pełną paletę barw. Trąbka Tomasza Stańki, gitary elektryczne Pawła Prochnowskiego, Andrzeja Stolarza i Jana Pęczaka, saksofony Adama Pierończyka, Aleksandra Koreckiego i Tomasza Dudy. Do tego monumentalna w emocjach (choć krótka w metrażu) współpraca z grającą na instrumentach klawiszowych Indią Czajkowską i wspomnienie słynnego Koncertu Figur Niemożliwych z 2005 r., gdzie Sudnik przepuszcza przez swoje urządzenia recytacje Andrzeja Mitana (na klawiszach gra kolega z Frenic Janusz Skowron, a na basie nieodżałowany Zbig­niew Wegehaupt, swoją drogą, raczej nieutożsamiany z awangardą).

Adam Domagała

Płyta "Tadeusz Sudnik & His Friends In Art" to zbiór nagrań mistrza instrumentów elektronicznych z lat 1986-2005, dokonanych z udziałem takich znakomitości, jak m.in. Tomasz Stańko, Adam Pierończyk, Witold Szczurek, Janusz Skowron czy Zbigniew Wegehaupt. Tadeusz Sudnik to działający od wielu lat muzyk, kompozytor i realizator dźwięku, założyciel historycznego już Studia Dźwięków Niemożliwych. Artysta przez kilkanaście lat związany był ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, gdzie realizował nagrania dla potrzeb teatru, filmu i baletu oraz współpracował z festiwalem Warszawska Jesień.

Zawartość niniejszej płyty to sięgnięcie do archiwum nagrań muzyka kryjącego w sobie nieocenione muzyczne skarby. Już 10 lat temu nakładem wytwórni Polonia Records w cyklu "The Best Of Polish Smooth Jazz" ukazała się płyta firmowana szyldem Tadeusz Sudnik & His Friends In Art. Tym razem jednak mamy do czynienia z wyborem bardziej wyszukanym i bliższym miłośnikom polskiego jazzu.

Mimo nagrań pochodzących z różnych sesji realizowanych na przestrzeni blisko 20 lat, album robi wrażenie spójnej i zamkniętej całości. Wszystkie utwory łączy wyjątkowa fantazja i zmysł głównego bohatera płyty, eksponującego brzmienie analogowych syntezatorów, elektronicznych przetworników i efektów natury. Mimo przyprawiających o zawrót głowy nazwisk muzyków, jacy pojawiają się na płycie, jej prawdziwym bohaterem są bity, efekty dźwiękowe i ambientowe brzmienie, za którymi stoi Mistrz Ceremonii, Tadeusz Sudnik.

Generowane przez artystę efekty i rozwiązania, zarówno rytmiczne, jak i harmoniczne, to efekt improwizacji. Sudnik doskonale potrafi trafić z pętlą czy samplami zarówno w przypadku trąbki Tomasza Stańki, saksofonu Adama Pierończyka, czy wreszcie nadać wyjątkowego brzmienia recytacjom Andrzeja Mitana. Zgromadzone nagrania prezentują szeroki wachlarz stylistyczny - od elektroniczno-jazzowych dokonań formacji Stańki Frenic, poprzez nasycone rytmem transowe utwory w rodzaju "Canadada", aż do awangardowych rejestracji, jak kończące płytę "Symphonix", "Cats In Space" i zrealizowane w ramach Studia Dźwięków Niemożliwych "7'37".

Wydawnictwo będące rodzajem starannie przygotowanej antologii Tadeusza Sudnika, ukazującej rozmaite etapy jego działalności, stanowi prawdziwą gratkę zarówno dla miłośników muzyki elektronicznej, jak i zwolenników jazzu.

Robert Ratajczak

Mimo wybitnych uzdolnień wykonawczych i kompozytorskich, polski mag elektroniki nie założył własnego regularnego zespołu, natomiast chętnie przyłączał się do lub współtworzył rozmaite formacje. Gdzie się jednak nie pojawił – zawsze wzbogacał siłę wyrazu grupy lub był istotnym partnerem w duetach.

Tadeusz Sudnik jest nietuzinkowym specem od syntezatorów i komputerowego preparowania dźwięków. Zebrane na kompakcie nagrania z jego udziałem otwiera próbka współpracy z Tomaszem Stańką z 1986 r. Pozostałe utwory pochodzą z lat 2002-2005, z imponującą listą wykonawców reprezentujących przeróżne style: gitarzyści Paweł Prochnowski, Jan Pęczak, Andrzej Stolarz, saksofoniści Adam Pierończyk, Aleksander Korecki, Tomasz Duda, klawiaturzystka India Czajkowska oraz preparator Andrzej Mitan.

Tadeusz Sudnik jest najczęściej współkompozytorem zebranych na kompakcie utworów. Podczas przesłuchiwania ciągu kompozycji uderza ich olbrzymia różnorodność i trafność dobieranych przez Sudnika dobarwień muzycznych, zawsze ze świeżym podejściem, bez banalnych repetycji. Świat preparowanych efektów elektronicznych, odsądzany często od czci za chłód i bezduszność, skrzy w głowie i rękach Sudnika szeroką gamą witalnych pomysłów.

Cezary Gumiński


1. Euforila (Tomasz Stańko Group)
2. Canadada (Paweł Prochnowski)
3. Pierro (Adam Pierończyk)
4. Korek (Aleksander Korecki)
5. Ta Du Da (Tomasz Duda)
6. For J.S. (Jan Pęczak)
7. Symphonix (Andrzej Stolarz)
8. Cats In Space (India Czajkowska)
9. 7'37'' (Andrzej Mitan)

https://www.youtube.com/watch?v=GnCCwFZ8DpI

NIE ZACHOWUJ SIĘ JAK PRAWDZIWY POLSKI KMIOT... POBIERAJĄC UDOSTĘPNIAJ... UDOSTĘPNIAJ TAKŻE PO POBRANIU!

INITIAL SEEDING. SEED 14:30-22:00.
POLECAM!!!

START JAK BĘDĄ CHĘTNI...                         100% Antifascist
DETALE TORRENTA:[ Pokaż/Ukryj ]

Podobne pliki
TADEUSZ SUDNIK & HIS FRIENDS IN ART - TADEUSZ SUDNIK & HIS FRIENDS IN ART (2017) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
TADEUSZ SUDNIK & HIS FRIENDS IN ART - TADEUSZ SUDNIK & HIS FRIENDS IN ART (2017) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
TONY ASHTON & FRIENDS - LIVE AT ABBEY ROAD (2000/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
TONY ASHTON & FRIENDS - LIVE AT ABBEY ROAD (2000/2017) [WMA] [FALLEN ANGEL]
AL KOOPER - YOU NEVER KNOW WHO YOUR FRIENDS ARE (1969/2015) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
AL KOOPER - YOU NEVER KNOW WHO YOUR FRIENDS ARE (1969/2015) [MP3@320] [FALLEN ANGEL]
AL KOOPER - YOU NEVER KNOW WHO YOUR FRIENDS ARE (1969/2015) [WMA] [FALLEN ANGEL]
AL KOOPER - YOU NEVER KNOW WHO YOUR FRIENDS ARE (1969/2015) [WMA] [FALLEN ANGEL]
STANLEY CLARKE & FRIENDS - LIVE AT THE GREEK (1994) [WMA] [FALLEN ANGEL]
STANLEY CLARKE & FRIENDS - LIVE AT THE GREEK (1994) [WMA] [FALLEN ANGEL]
DON AIREY AND FRIENDS - LIVE IN HAMBURG (2021) [FLAC] [FALLEN ANGEL]
DON AIREY AND FRIENDS - LIVE IN HAMBURG (2021) [FLAC] [FALLEN ANGEL]
WHO CARES [IAN GILLAN, TONY IOMMI & FRIENDS] - OUT OF MY MIND/HOLY WATER (2011) [WMA+VIDEO] [FALLEN ANGEL]
WHO CARES [IAN GILLAN, TONY IOMMI & FRIENDS] - OUT OF MY MIND/HOLY WATER (2011) [WMA+VIDEO] [FALLEN ANGEL]
My Boys S03E08 - Friends of Friends [HDTV.XviD] [Eng]
My Boys S03E08 - Friends of Friends [HDTV.XviD] [Eng]

Komentarze

Brak komentarzy

Zaloguj się aby skomentować